5 zdravstvenih koristi jutranjega sprehoda

Vključite sprehod v svojo jutranjo rutino in poskrbite za svoje zdravje.

Za mnoge je lahko jutranji sprehod odličen način za izboljšanje razpoloženja. Takoj se boste namreč počutili bolj budne, prav tako pa je to lahko čas, ko opustite vse kar vas obremenjuje in se osredotočite na to, kar želite tisti dan doseči.

Toda hoja ni dobra samo za vaš um; dobra je tudi za vaše telo. Gre za dejavnost, ki jo ​​lahko izvaja skoraj vsak, ne glede na njegovo raven fizičnih sposobnosti ali starost, zato jo lahko brez težav vključite v vašo jutranjo rutino. Začetek dneva s sprehodom bo vašemu telesu nudil številne zdravstvene koristi, ne glede na to ali bo trajal 15 minut ali eno uro.

1. Izboljšanje zdravja srca in ožilja ter cirkulacije

Eno uro ali več, preden se zbudite, se vaše telo začne pripravljati na dan. V tem času začneta naraščati vaš krvni tlak in utrip, vaše endokrine žleze pa začnejo izločati večje količine hormonov. Tu nastopi rutina jutranjega sprehoda – s hojo vsako jutro lahko zmanjšate to povišanje krvnega tlaka in srčnega utripa ter tako izboljšate svoje kardiovaskularno zdravje.

2. Izboljšanje razpoloženja

Jutranji sprehod bo zbistril vaše misli ter izboljšal vaše splošno počutje in samopodobo. Prav tako je znano, da 20 ali 30 minut rednega sprehajanja vsaj petkrat na teden znatno pomaga k zmanjšanju stresa in anksioznosti, prav tako pa lajša simptome depresije oziroma zmanjšuje tveganje za njen nastanek.

3. Zmanjšanje tveganja za Alzheimerjevo bolezen

Jutranji sprehodi krepijo mišice, izboljšajo duševno zdravje in zmanjšajo tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni. V pregledu Alzheimerjeve bolezni so leta 2020 raziskovalci ugotovili, da je prospektivna študija, ki je trajala več kot osem let, pokazala, da so ženske, ki so več hodile, imele manjši kognitivni upad v celotnem obdobju študije (vir: Oprah Daily).

4. Izboljšanje spanca

Jutranja hoja dokazano prispeva k boljšem spancu, saj nas prebudi, okrepi in povrh vsega spodbuja telo, da začne proizvajati serotonin. Količina serotonina, ki ga dobimo preko dneva, vpliva na nastajanje hormona melatonina ponoči, katerega potrebujemo za čvrst spanec.

5. Dolgoročen pozitiven vpliv na zdravje

Vsakodnevni jutranji sprehodi pomagajo preprečiti ali obvladovati različna zdravstvena stanja, izboljšajo delovanje imunskega sistema, izboljšajo srčno-žilno sposobnost, dvigujejo razpoloženje, zmanjšajo stres in tudi pospešujejo presnovo. Vse te koristi med drugim podpirajo tudi zdravje dihal. Zdravje srca in pljuč gresta namreč z roko v roki. Tudi tisti, ki živijo z diabetesom, lahko z jutranjimi sprehodi znižujejo krvni sladkor in s tem pomagajo obvladovati svojo sladkorno bolezen.

Izjava o zasebnosti

Naše spletno mesto uporablja piškotke. To so majhni podatkovni drobci, ki jih spletni strežnik ob obisku ponudi vašemu brskalniku. Ta jih običajno shrani na vaš računalnik oziroma mobilno napravo, ob poznejših obiskih pa se shranjeni piškotek iz brskalnika ponovno pošlje strežniku. Piškotki se uporabljajo za shranjevanje nastavitev, vodenje seje posameznega uporabnika, razlikovanje med uporabniki in za njihovo sledenje na spletišču (lahko tudi med večimi spletišči). Nadzor nad nalaganjem piškotkov, pregled njihovih lastnostni in njihovo brisanje so možni v nastavitvah vašega spletnega brskalnika ali z uporabo dodatnih vtičnikov v njem.

O PIŠKOTKIH

KAJ SO PIŠKOTKI?

Piškotki so male besedilne datoteke, v katere se zapišejo podatki o obisku spletne strani. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletno stranjo je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletna stran zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih straneh pa je bolj učinkovito in prijetno.Razlogov za uporabo piškotkov je več, kot prvi gotovo njihova lastnost shranjevanja podatkov o stanju posamezne spletne strani (izbira jezika, število prikazanih rezultatov, velikost pisave itn.), pomagajo pri izvajanju spletnih storitev (registracija, vsebina nakupovalne košarice, prijava na e-novice, ogled videa itn.), pomagajo pri zbiranju podatkov o navadah spletnih uporabnikov (število obiskov, uporabnikom zanimiva vsebina itn.), s katerimi si pomagamo izboljšati vašo uporabniško izkušnjo in ocenimo učinkovitost zasnove spletne strani. Nobeni piškotki, ki jih uporabljamo na svojih spletnih straneh ne zbirajo podatkov, s katerimi bi vas bilo mogoče osebno prepoznati.Ker želimo biti z vami popolnoma odkriti, smo pripravili seznam vseh piškotkov, ki jih uporabljamo in zakaj. Upoštevajte, da se z nadaljnjo uporabo te spletne strani strinjate z našo rabo opisanih piškotkov.

KATERE PIŠKOTKE UPORABLJA SPLETNA STRAN?

Nujno potrebni piškotki 

Piškotki, ki nam pomagajo ustrezno prikazati vsebine, omogočajo delovanje obrazcev, košarice in drugih bistvenih elementov spletne strani. Tovrstni piškotki so aktivni le v času trajanja seje.Primer uporabljenih piškotkov: PHPSESSION

Google

Google uprablja piškotke za shranjevanje priljubljenih uporabniških nastavitev, izbire jezikovne verzije, št. prikazanih zadetkov in vrednosti, prikaz informacij na Google zemljevidih ter mnogih drugih funkcionalnosti in storitev tega spletnega giganta.

Več >>

Google Analytics

Google Analytics je storitev spletnega analiziranja. Nudi nam informacije o obnašanju uporabnikov na naši spletni strani in nam s tem pomaga ustvariti boljšo uporabniško izkušnjo, prikazati relevantno vsebino itn. Pri razbiranju teh podatkov vas ne moremo osebno prepoznati. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 2 let.Primer uporabljenih piškotkov: _ga, __utma, __utmb,__utmc, __utmz in __utmv.

Več >>

Youtube         

Storitev YouTube uporabljamo za predvajanje video posnetkov, piškotki pa se uporabljajo za beleženje podatkov o ogledih, shranjevanje priljublejnih uporabniških nastavitev, prikaz relevantnih video posnetkov itn. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let. Primeri uporabljenih piškotkov: Visitor_info1_Live, Use_Hitbox, SID, LOGIN_INFO, use_hotbox, PREF, SSID, HSID, watched_video_id_list, __utma, __utmz, demographics, VISITOR_INFO1_LIVE.

Več >>

Google maps

Google maps pripadajoče piškotke uporabljamo za prikaz uporabniku prijaznega zemljevida in označb lokacije.Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let.Primeri uporabljenih piškotkov: SID, SAPISID, APISID, SSID, HSID, NID, PREF.

Več >>