Ločiš umetno krzno od pravega?

Hitre in zanesljive metode za razlikovanje umetnega krzna od pravega. Dobro je vedeti.

Kako se prepričati o tem, ali tipate pravo krzno ali zgolj imitacijo krzna? Kljub temu, da je uporaba pravega krzna čedalje bolj sporna, je vedno priporočljivo razširiti obzorja in znanja o omenjenem tekstilnem materialu, s katerim se v zimskem obdobju najpogosteje srečujemo. Najenostavnejši so štirje preizkusi, ki nam vzamejo le malo časa, a veljajo za zanesljive metode razlikovanja umetnega krzna od pravega. Postopek izdelave umetnega krzna nam pojasni pojave, ki se zgodijo ob preizkušanju materiala.

Proces imitacije krzna vsebuje specifične poobdelave, s katerimi pridobi veliko značilnosti naravnega krzna. Blago se najprej toplotno obdela, z namenom skrčenja vlaken, ki dajo po postopku materialu stabilnost. S pomočjo žičnatih krtač se iz blaga odstrani ohlapna vlakna, ki so šibkejša od preostalih kompaktnejših, njihova prisotnost pa bi potencialno lahko povzročila poslabšan izgled in otip končnega izdelka. Sledi grobo striženje, kjer se vlakna odrežejo na željeno dolžino. Blago se nato spolira, da dosežemo željen lesk ter povečamo gladkost površine vlaken. Na mokro površino se nanesejo kemikalije kot so silikoni in različne smole ter s tem izboljšamo mehkobo in lesk blaga, ki se ga pozneje znova spolira za ponovno povečanje leska. Tik pred zaključkom procesa imitacije sledi poslednje striženje ter glede na željene karakteristike krzna strojno kodranje, ki spremeni strukturo vlakna.

Razlikovanje umetnega krzna od pravega

Test na otip: Potipamo dlake tako, da jih povaljamo med palcem in kazalcem.

Pravo krzno: Na otip je gladko in mehko in se z lahkoto povalja med prsti.

Umetno krzno: Na otip je bolj grobo in ne tako mehko.

Test glede na videz: Preverimo ovratnik s krznom dolgodlakih živali. Pihnemo vanj, da se dlake razdelijo.

Pravo krzno: Običajno je videti več plasti tankih, skoraj valovitih dlak, ki tvorijo gosto podlanko, iz katere štrlijo daljše dlake. Podlaga je usnjena.

Umetno krzno: Struktura je bolj enostavna, posamezne dlake so pogosto enake dolžine in celo barve.

Test z buciko: Prebodemo podlago z buciko.

Pravo krzno: Skozi usnje bo šla bucika zelo težko.

Umetno krzno: Bucika enostavno prebode osnovo.

Test z ognjem: Pazljivo izpulimo nekaj dlak in jih podržimo pod plamenom.

Pravo krzno: Smodi se in smrdi enako kot lasje.

Umetno krzno: Topi se kot plastika in tudi vonj je enak zažgani plastiki. Na koncu dlake se naredijo majhne plastične kroglice, ki so trde na otip.

Izjava o zasebnosti

Naše spletno mesto uporablja piškotke. To so majhni podatkovni drobci, ki jih spletni strežnik ob obisku ponudi vašemu brskalniku. Ta jih običajno shrani na vaš računalnik oziroma mobilno napravo, ob poznejših obiskih pa se shranjeni piškotek iz brskalnika ponovno pošlje strežniku. Piškotki se uporabljajo za shranjevanje nastavitev, vodenje seje posameznega uporabnika, razlikovanje med uporabniki in za njihovo sledenje na spletišču (lahko tudi med večimi spletišči). Nadzor nad nalaganjem piškotkov, pregled njihovih lastnostni in njihovo brisanje so možni v nastavitvah vašega spletnega brskalnika ali z uporabo dodatnih vtičnikov v njem.

O PIŠKOTKIH

KAJ SO PIŠKOTKI?

Piškotki so male besedilne datoteke, v katere se zapišejo podatki o obisku spletne strani. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletno stranjo je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletna stran zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih straneh pa je bolj učinkovito in prijetno.Razlogov za uporabo piškotkov je več, kot prvi gotovo njihova lastnost shranjevanja podatkov o stanju posamezne spletne strani (izbira jezika, število prikazanih rezultatov, velikost pisave itn.), pomagajo pri izvajanju spletnih storitev (registracija, vsebina nakupovalne košarice, prijava na e-novice, ogled videa itn.), pomagajo pri zbiranju podatkov o navadah spletnih uporabnikov (število obiskov, uporabnikom zanimiva vsebina itn.), s katerimi si pomagamo izboljšati vašo uporabniško izkušnjo in ocenimo učinkovitost zasnove spletne strani. Nobeni piškotki, ki jih uporabljamo na svojih spletnih straneh ne zbirajo podatkov, s katerimi bi vas bilo mogoče osebno prepoznati.Ker želimo biti z vami popolnoma odkriti, smo pripravili seznam vseh piškotkov, ki jih uporabljamo in zakaj. Upoštevajte, da se z nadaljnjo uporabo te spletne strani strinjate z našo rabo opisanih piškotkov.

KATERE PIŠKOTKE UPORABLJA SPLETNA STRAN?

Nujno potrebni piškotki 

Piškotki, ki nam pomagajo ustrezno prikazati vsebine, omogočajo delovanje obrazcev, košarice in drugih bistvenih elementov spletne strani. Tovrstni piškotki so aktivni le v času trajanja seje.Primer uporabljenih piškotkov: PHPSESSION

Google

Google uprablja piškotke za shranjevanje priljubljenih uporabniških nastavitev, izbire jezikovne verzije, št. prikazanih zadetkov in vrednosti, prikaz informacij na Google zemljevidih ter mnogih drugih funkcionalnosti in storitev tega spletnega giganta.

Več >>

Google Analytics

Google Analytics je storitev spletnega analiziranja. Nudi nam informacije o obnašanju uporabnikov na naši spletni strani in nam s tem pomaga ustvariti boljšo uporabniško izkušnjo, prikazati relevantno vsebino itn. Pri razbiranju teh podatkov vas ne moremo osebno prepoznati. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 2 let.Primer uporabljenih piškotkov: _ga, __utma, __utmb,__utmc, __utmz in __utmv.

Več >>

Youtube         

Storitev YouTube uporabljamo za predvajanje video posnetkov, piškotki pa se uporabljajo za beleženje podatkov o ogledih, shranjevanje priljublejnih uporabniških nastavitev, prikaz relevantnih video posnetkov itn. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let. Primeri uporabljenih piškotkov: Visitor_info1_Live, Use_Hitbox, SID, LOGIN_INFO, use_hotbox, PREF, SSID, HSID, watched_video_id_list, __utma, __utmz, demographics, VISITOR_INFO1_LIVE.

Več >>

Google maps

Google maps pripadajoče piškotke uporabljamo za prikaz uporabniku prijaznega zemljevida in označb lokacije.Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let.Primeri uporabljenih piškotkov: SID, SAPISID, APISID, SSID, HSID, NID, PREF.

Več >>