Kaj storiti, ko na razgovoru za delo obnemite?

7 trikov, ki jih lahko uporabite, ko na razgovoru za službo ne boste poznali odgovora na zastavljeno vprašanje.

Zaposlitveni razgovor je že sam po sebi dovolj stresen dogodek. Ko pa nam naš potencialni delodajalec na intervjuju postavi vprašanje, na katerega ne vemo, kako odgovoriti, pa bi se verjetno najraje kar pogreznili v tla. A brez skrbi – obstajajo elegantni načini, kako se izmotati tudi iz takšnih neprijetnih situacij. Tukaj je 7 trikov, ki jih lahko uporabite naslednjič, ko se boste na razgovoru za zaposlitev znašli v zagati in ne boste poznali odgovora na zastavljeno vprašanje:

1. Ostanite mirni in zbrani

Najbolj pomembna stvar je, da ohranite mirno kri. Če vas bo zajela panika, bo tako odreagiralo tudi vaše telo (pritisk se bo naglo zvišal, srce bo začelo divje utripati…) in situacija bo postala neobvladljiva. Ko je telo pod stresom ne razmišljamo več trezno in naši odgovori lahko v tem stanju naredijo več škode kot koristi. Naredite nekaj globokih vdihov in si dopovejte, da ni nič narobe, če ne poznate odgovora na vsako vprašanje. Morali se boste soočiti z nastalo situacijo, toda dober odgovor bo lahko prišel le v stanju pomirjenosti.

2. Ne odgovorite takoj z “ne vem” in ne izmišljujte si stvari

Preden vašemu izpraševalcu odgovorite z “ne vem” dobro pretuhtajte nastalo situacijo. Ravno tako je pomembno, da si odgovora ne izmišljujte. Saj poznate tisti star pregovor, da ima laž kratke noge…

3. Odgovorite z vprašanjem

Morda vprašanja niste dobro razumeli. Poglobite se v vprašanje in prosite za dodatna pojasnila. Več informacij vam lahko pomaga najti pravi odgovor.

4. Povejte tisto, kar veste

Če veste vsaj nekaj o temi na katero se nanaša vprašanje, potem si vzemite čas in vašemu potencialnemu delodajalcu povejte stvari, ki jih poznate o zahtevani temi. To je vsekakor dober začetek na poti iskanja rešitve problema.

5. Razložite, kako boste prišli do odgovora

Tudi če na veste odgovora na vprašanje, lahko izpraševalcu razložite korake, po katerih boste prišli do rešitve problema. Delodajalci sprašujejo težavna vprašanja zaradi tega, ker želijo videti, kako deluje vaš miselni sistem in kako se soočate s problemi. Zato je velikokrat sam način s katerim se soočite z določenim problemom, pomembnejši od samega odgovora. Želijo videti, če ste sposobni prevzeti pobudo in imate sredstva, da pridete do rešitve, ali pa potrebujete ves čas nekoga ob sebi, ki vam bo nudil oporo pri reševanju težav. Medtem ko poskušate najti rešitev, lahko priznate, da ne poznate vseh podrobnosti; tako boste pokazali, da ste iskreni in da se ne skušate izmazati iz zagate s pretvarjanjem. Pokažite, da ste pošteni in da vas ni strah kdaj pa kdaj pokazati tudi nekaj ranljivosti. S tem boste pridobili na kredibilnosti in simpatičnosti.

6. Izberite pravi trenutek za priznanje resnice

Čeprav smo na začetku omenili, da ni dobro delodajalcu priznati, da ne poznate odgovora na zastavljeno vprašanje, obstajajo izjeme k temu pravilu. Če se denimo odgovora ne morete spomniti in veste, da boste do njega prišli le, če boste pobrskali po določenih podatkih, potem je najbolje, da to potencialnemu delodajalcu tudi priznate. Lahko mu denimo odgovorite: “To je dobro vprašanje, vendar mi je žal, da odgovora trenutno ne vem na pamet. Lahko pa zagotovim, da vam bom odgovor priskrbel/-a naknadno, po zaključenem razgovoru.”

7. Pošljite odgovor naknadno po elektronski pošti

To je lahko vaša druga priložnost. V sporočilu spregovorite o problematičnem vprašanju, toda bodite uglajeni. Pazite, da boste naslovili zgolj napake, ki jih je potencialni delodajalec opazil in da ne boste odpiralih morebitnih novih “problematičnih tem”, ki na razgovoru sploh niso prišle na dan. Prav tako ne pišite v stilu “žal mi je, ker nisem znal odgovoriti na vaše vprašanje”. Namesto tega raje povejte, da ste po temeljitem razmisleku prišli do nekaterih odgovorov, ki bi lahko rešili problem.

Foto: imdb/WhoWhatWear

Izjava o zasebnosti

Naše spletno mesto uporablja piškotke. To so majhni podatkovni drobci, ki jih spletni strežnik ob obisku ponudi vašemu brskalniku. Ta jih običajno shrani na vaš računalnik oziroma mobilno napravo, ob poznejših obiskih pa se shranjeni piškotek iz brskalnika ponovno pošlje strežniku. Piškotki se uporabljajo za shranjevanje nastavitev, vodenje seje posameznega uporabnika, razlikovanje med uporabniki in za njihovo sledenje na spletišču (lahko tudi med večimi spletišči). Nadzor nad nalaganjem piškotkov, pregled njihovih lastnostni in njihovo brisanje so možni v nastavitvah vašega spletnega brskalnika ali z uporabo dodatnih vtičnikov v njem.

O PIŠKOTKIH

KAJ SO PIŠKOTKI?

Piškotki so male besedilne datoteke, v katere se zapišejo podatki o obisku spletne strani. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletno stranjo je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletna stran zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih straneh pa je bolj učinkovito in prijetno.Razlogov za uporabo piškotkov je več, kot prvi gotovo njihova lastnost shranjevanja podatkov o stanju posamezne spletne strani (izbira jezika, število prikazanih rezultatov, velikost pisave itn.), pomagajo pri izvajanju spletnih storitev (registracija, vsebina nakupovalne košarice, prijava na e-novice, ogled videa itn.), pomagajo pri zbiranju podatkov o navadah spletnih uporabnikov (število obiskov, uporabnikom zanimiva vsebina itn.), s katerimi si pomagamo izboljšati vašo uporabniško izkušnjo in ocenimo učinkovitost zasnove spletne strani. Nobeni piškotki, ki jih uporabljamo na svojih spletnih straneh ne zbirajo podatkov, s katerimi bi vas bilo mogoče osebno prepoznati.Ker želimo biti z vami popolnoma odkriti, smo pripravili seznam vseh piškotkov, ki jih uporabljamo in zakaj. Upoštevajte, da se z nadaljnjo uporabo te spletne strani strinjate z našo rabo opisanih piškotkov.

KATERE PIŠKOTKE UPORABLJA SPLETNA STRAN?

Nujno potrebni piškotki 

Piškotki, ki nam pomagajo ustrezno prikazati vsebine, omogočajo delovanje obrazcev, košarice in drugih bistvenih elementov spletne strani. Tovrstni piškotki so aktivni le v času trajanja seje.Primer uporabljenih piškotkov: PHPSESSION

Google

Google uprablja piškotke za shranjevanje priljubljenih uporabniških nastavitev, izbire jezikovne verzije, št. prikazanih zadetkov in vrednosti, prikaz informacij na Google zemljevidih ter mnogih drugih funkcionalnosti in storitev tega spletnega giganta.

Več >>

Google Analytics

Google Analytics je storitev spletnega analiziranja. Nudi nam informacije o obnašanju uporabnikov na naši spletni strani in nam s tem pomaga ustvariti boljšo uporabniško izkušnjo, prikazati relevantno vsebino itn. Pri razbiranju teh podatkov vas ne moremo osebno prepoznati. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 2 let.Primer uporabljenih piškotkov: _ga, __utma, __utmb,__utmc, __utmz in __utmv.

Več >>

Youtube         

Storitev YouTube uporabljamo za predvajanje video posnetkov, piškotki pa se uporabljajo za beleženje podatkov o ogledih, shranjevanje priljublejnih uporabniških nastavitev, prikaz relevantnih video posnetkov itn. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let. Primeri uporabljenih piškotkov: Visitor_info1_Live, Use_Hitbox, SID, LOGIN_INFO, use_hotbox, PREF, SSID, HSID, watched_video_id_list, __utma, __utmz, demographics, VISITOR_INFO1_LIVE.

Več >>

Google maps

Google maps pripadajoče piškotke uporabljamo za prikaz uporabniku prijaznega zemljevida in označb lokacije.Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let.Primeri uporabljenih piškotkov: SID, SAPISID, APISID, SSID, HSID, NID, PREF.

Več >>