Resnica za 5 sekundnim pravilom

Ko vam hrana pade na tla...

Prav zagotovo ste že slišali za 5 sekundno pravilo, če vam hrana pade na tla. V kolikor hrano poberete s tal v manj kot 5ih sekundah, naj le-ta ne bi prišla v stik z bakterijami in umazanijo. Pa vendar, je za tem pravilom kakšna resnica?

Čeprav delno drži, da daljša izpostavitev omogoči večji prehod bakterij, je največ odvisno od same hrane in podlage, na katero pade. V raziskavi so znanstveniki naredili preizkus z različnimi vrstami hrane – vse od koščkov lubenice, kruha, jagodnih gumijastih bonbonov in kruha z maslom. Vrgli so jih na različne površine – na nerjaveče jeklo, keramične ploščice, les in preprogo. Njihova ugotovitev je bila naslednja: čas, v katerem je bila pobrana hrana, ni igral prav nobene vloge pri količini prehoda bakterij na hrano.

Pravilo 5ih sekund naj bi se razvilo za časa ustanovitelja in kana Mongolskega ljudstva, Džingiskana. Le-ta je razglasil, da je hrana, ki je bila na tleh manj kot 5 sekund še vedno užitna.

Koliko bakterij in umazanije se na hrano prenese ob padcu na tla, je bolj odvisno od same specifike hrane in površine. Lubenica se je tako odrezala najslabše, najboljše pa gumijast bonbon, presenetljivo pa se je iz preproge na hrano preselilo manj bakterij kot iz ploščic ali celo nerjavečega jekla.

Izjava o zasebnosti

Naše spletno mesto uporablja piškotke. To so majhni podatkovni drobci, ki jih spletni strežnik ob obisku ponudi vašemu brskalniku. Ta jih običajno shrani na vaš računalnik oziroma mobilno napravo, ob poznejših obiskih pa se shranjeni piškotek iz brskalnika ponovno pošlje strežniku. Piškotki se uporabljajo za shranjevanje nastavitev, vodenje seje posameznega uporabnika, razlikovanje med uporabniki in za njihovo sledenje na spletišču (lahko tudi med večimi spletišči). Nadzor nad nalaganjem piškotkov, pregled njihovih lastnostni in njihovo brisanje so možni v nastavitvah vašega spletnega brskalnika ali z uporabo dodatnih vtičnikov v njem.

O PIŠKOTKIH

KAJ SO PIŠKOTKI?

Piškotki so male besedilne datoteke, v katere se zapišejo podatki o obisku spletne strani. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletno stranjo je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletna stran zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih straneh pa je bolj učinkovito in prijetno.Razlogov za uporabo piškotkov je več, kot prvi gotovo njihova lastnost shranjevanja podatkov o stanju posamezne spletne strani (izbira jezika, število prikazanih rezultatov, velikost pisave itn.), pomagajo pri izvajanju spletnih storitev (registracija, vsebina nakupovalne košarice, prijava na e-novice, ogled videa itn.), pomagajo pri zbiranju podatkov o navadah spletnih uporabnikov (število obiskov, uporabnikom zanimiva vsebina itn.), s katerimi si pomagamo izboljšati vašo uporabniško izkušnjo in ocenimo učinkovitost zasnove spletne strani. Nobeni piškotki, ki jih uporabljamo na svojih spletnih straneh ne zbirajo podatkov, s katerimi bi vas bilo mogoče osebno prepoznati.Ker želimo biti z vami popolnoma odkriti, smo pripravili seznam vseh piškotkov, ki jih uporabljamo in zakaj. Upoštevajte, da se z nadaljnjo uporabo te spletne strani strinjate z našo rabo opisanih piškotkov.

KATERE PIŠKOTKE UPORABLJA SPLETNA STRAN?

Nujno potrebni piškotki 

Piškotki, ki nam pomagajo ustrezno prikazati vsebine, omogočajo delovanje obrazcev, košarice in drugih bistvenih elementov spletne strani. Tovrstni piškotki so aktivni le v času trajanja seje.Primer uporabljenih piškotkov: PHPSESSION

Google

Google uprablja piškotke za shranjevanje priljubljenih uporabniških nastavitev, izbire jezikovne verzije, št. prikazanih zadetkov in vrednosti, prikaz informacij na Google zemljevidih ter mnogih drugih funkcionalnosti in storitev tega spletnega giganta.

Več >>

Google Analytics

Google Analytics je storitev spletnega analiziranja. Nudi nam informacije o obnašanju uporabnikov na naši spletni strani in nam s tem pomaga ustvariti boljšo uporabniško izkušnjo, prikazati relevantno vsebino itn. Pri razbiranju teh podatkov vas ne moremo osebno prepoznati. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 2 let.Primer uporabljenih piškotkov: _ga, __utma, __utmb,__utmc, __utmz in __utmv.

Več >>

Youtube         

Storitev YouTube uporabljamo za predvajanje video posnetkov, piškotki pa se uporabljajo za beleženje podatkov o ogledih, shranjevanje priljublejnih uporabniških nastavitev, prikaz relevantnih video posnetkov itn. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let. Primeri uporabljenih piškotkov: Visitor_info1_Live, Use_Hitbox, SID, LOGIN_INFO, use_hotbox, PREF, SSID, HSID, watched_video_id_list, __utma, __utmz, demographics, VISITOR_INFO1_LIVE.

Več >>

Google maps

Google maps pripadajoče piškotke uporabljamo za prikaz uporabniku prijaznega zemljevida in označb lokacije.Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let.Primeri uporabljenih piškotkov: SID, SAPISID, APISID, SSID, HSID, NID, PREF.

Več >>