Modna platforma GLAMI o izzivih in rezultatih spletne prodaje v letu 2022

Kakšni so rezultati lanskega leta?

V zadnjih treh letih smo bili v svetovnem merilu priča številnim dogodkom, ki bi si jih tudi najboljši  hollywoodski scenaristi težko zamislili. Čeprav so inflacija, geopolitični izzivi, energetska kriza in pričakovano poslabšanje makroekonomskih rezultatov vplivali na vedenje potrošnikov, je po podatkih modne platforme GLAMI mogoče sklepati, da je bilo leto 2022 na področju modnega spletnega poslovanja kljub vsemu uspešno.

Kakšni so bili izzivi spletnega poslovanja na področju mode? GLAMI ima odgovore!

Kot poudarjajo v GLAMI, je bila poglavitni izziv inflacija, ki je prizadela kupno moč, a tudi celoten sistem modnega spletnega poslovanja. Tako se je modna trgovina poleg inflacije, ki je pogojevala upad kupne moči, soočila tudi z večjo konkurenco na trgu ter višjimi cenami energije, najemnin in materialov.

Modni kosi ne sodijo med nujne dobrine, zato je modna industrija dodatno obremenjena. Da bi zadovoljili pričakovanja kupcev, so ponujali višje popuste in se posledično soočali tudi z izzivom nižje profitne marže. Po drugi strani pa se spletne prodajalne z modo veliko lažje spopadajo z visokimi standardi trajnostnih praks v spletnem poslovanju in s prilagoditvami zakonodajnim spremembam, s katerimi so se soočale v preteklem letu.

Bilo je leto kontrasta, a tudi leto odboja

Na stanje spletnega poslovanja v modnem sektorju je treba gledati v kontekstu splošnih geopolitičnih razmer, ki vplivajo na vse panoge in različne poslovne vidike. Po dveh letih omejitev zaradi pandemije se je modna industrija počasi začela vračati v normalne tirnice. Leta 2021 je prišlo do močnega okrevanja, ki se je nadaljevalo tudi v letu 2022. To je bilo še posebej očitno v vedenju potrošnikov, ki so se lani znova začeli vračati k običajnemu sezonskemu modnemu povpraševanju.

Vendar pa so ta pozitiven zagon v spletnem poslovanju na področju mode zasenčile globalne geopolitične in gospodarske razmere. Poleg negotovosti zaradi vojne v Ukrajini, ki je povzročila vrsto sprememb v poslovnem svetu in trgovini, je sledila eskalacija energetske krize po Evropi. Vsi ti dogodki so vplivali na skokovito rast inflacije, ki je bila decembra 2022 v Sloveniji ocenjena na 10,30 odstotka.

Kljub začetnemu okrevanju modne industrije so bili potrošniki zaradi omenjenih globalnih dogodkov nekoliko bolj zadržani pri nakupovanju modnih izdelkov prek spleta. Sprememba vedenja potrošnikov je v modno industrijo in spletno poslovanje vnesla negotovost, zato je bilo težko predvideti, kakšno bo vedenje kupcev v najpomembnejšem delu leta – med črnim petkom in božično-novoletnimi prazniki.

Po podatkih partnerjev GLAMI, padec kupne moči na koncu ni vplival na uspešnost njihovega poslovanja v letu 2022. Večina jih je minulo leto tako ocenila kot uspešno, nekateri pa so zabeležili celo rast prodaje. Leto 2022 je torej ob številnih globalnih izzivih in negotovostih za spletno poslovanje v modni branži prineslo dobre poslovne rezultate.

Kaj pričakovati v 2023 na področju spletnega poslovanja?

Vplivi inflacije na potrošniške navade so se bolj poznali ob koncu leta 2022 in se niso odrazili na rezultatih poslovanja spletnih trgovin z modo v preteklem letu. Kljub temu bo treba še počakati, kako bo ta razvoj vplival na maloprodajo v letu 2023.

Predstavniki spletnih prodajaln z modo so glede podražitev razdeljeni. Večina jih namerava obdržati enake cene, tisti, ki nameravajo cene zvišati, pa se zavedajo, da je prostora za zvišanje zaradi nepredvidljivega razvoja gospodarskih razmer malo.

Spletne prodajalne torej v letu 2023 čaka osredotočanje na kratkoročne izzive, njihova prioriteta pa bo prilagajanje tržne strategije. To se nanaša predvsem na prilagajanje asortimana spremembam v povpraševanju potrošnikov, dodajanje več tržnih kanalov trženjskemu spletu in izboljšanje aktivnosti pri izgradnji blagovnih znamk.

Izjava o zasebnosti

Naše spletno mesto uporablja piškotke. To so majhni podatkovni drobci, ki jih spletni strežnik ob obisku ponudi vašemu brskalniku. Ta jih običajno shrani na vaš računalnik oziroma mobilno napravo, ob poznejših obiskih pa se shranjeni piškotek iz brskalnika ponovno pošlje strežniku. Piškotki se uporabljajo za shranjevanje nastavitev, vodenje seje posameznega uporabnika, razlikovanje med uporabniki in za njihovo sledenje na spletišču (lahko tudi med večimi spletišči). Nadzor nad nalaganjem piškotkov, pregled njihovih lastnostni in njihovo brisanje so možni v nastavitvah vašega spletnega brskalnika ali z uporabo dodatnih vtičnikov v njem.

O PIŠKOTKIH

KAJ SO PIŠKOTKI?

Piškotki so male besedilne datoteke, v katere se zapišejo podatki o obisku spletne strani. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletno stranjo je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletna stran zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih straneh pa je bolj učinkovito in prijetno.Razlogov za uporabo piškotkov je več, kot prvi gotovo njihova lastnost shranjevanja podatkov o stanju posamezne spletne strani (izbira jezika, število prikazanih rezultatov, velikost pisave itn.), pomagajo pri izvajanju spletnih storitev (registracija, vsebina nakupovalne košarice, prijava na e-novice, ogled videa itn.), pomagajo pri zbiranju podatkov o navadah spletnih uporabnikov (število obiskov, uporabnikom zanimiva vsebina itn.), s katerimi si pomagamo izboljšati vašo uporabniško izkušnjo in ocenimo učinkovitost zasnove spletne strani. Nobeni piškotki, ki jih uporabljamo na svojih spletnih straneh ne zbirajo podatkov, s katerimi bi vas bilo mogoče osebno prepoznati.Ker želimo biti z vami popolnoma odkriti, smo pripravili seznam vseh piškotkov, ki jih uporabljamo in zakaj. Upoštevajte, da se z nadaljnjo uporabo te spletne strani strinjate z našo rabo opisanih piškotkov.

KATERE PIŠKOTKE UPORABLJA SPLETNA STRAN?

Nujno potrebni piškotki 

Piškotki, ki nam pomagajo ustrezno prikazati vsebine, omogočajo delovanje obrazcev, košarice in drugih bistvenih elementov spletne strani. Tovrstni piškotki so aktivni le v času trajanja seje.Primer uporabljenih piškotkov: PHPSESSION

Google

Google uprablja piškotke za shranjevanje priljubljenih uporabniških nastavitev, izbire jezikovne verzije, št. prikazanih zadetkov in vrednosti, prikaz informacij na Google zemljevidih ter mnogih drugih funkcionalnosti in storitev tega spletnega giganta.

Več >>

Google Analytics

Google Analytics je storitev spletnega analiziranja. Nudi nam informacije o obnašanju uporabnikov na naši spletni strani in nam s tem pomaga ustvariti boljšo uporabniško izkušnjo, prikazati relevantno vsebino itn. Pri razbiranju teh podatkov vas ne moremo osebno prepoznati. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 2 let.Primer uporabljenih piškotkov: _ga, __utma, __utmb,__utmc, __utmz in __utmv.

Več >>

Youtube         

Storitev YouTube uporabljamo za predvajanje video posnetkov, piškotki pa se uporabljajo za beleženje podatkov o ogledih, shranjevanje priljublejnih uporabniških nastavitev, prikaz relevantnih video posnetkov itn. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let. Primeri uporabljenih piškotkov: Visitor_info1_Live, Use_Hitbox, SID, LOGIN_INFO, use_hotbox, PREF, SSID, HSID, watched_video_id_list, __utma, __utmz, demographics, VISITOR_INFO1_LIVE.

Več >>

Google maps

Google maps pripadajoče piškotke uporabljamo za prikaz uporabniku prijaznega zemljevida in označb lokacije.Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let.Primeri uporabljenih piškotkov: SID, SAPISID, APISID, SSID, HSID, NID, PREF.

Več >>