Šestdeseta leta: Ljudje so bili bolj zdravi in bolj suhi. TUKAJ je razlog, zakaj!

Ni skrivnost, da se danes zdi vse vecje. Od avtomobilov in televizorjev do porcij hrane in obsega pasu – vse je v zadnjih desetletjih zraslo.

A s tem je zrasla tudi stopnja debelosti, ki je danes eden glavnih javnozdravstvenih izzivov sodobne družbe.

Številke govorijo same zase. Leta 2024 je kar 43 odstotkov Američanov klasificiranih kot debelih, medtem ko je bilo v 60. letih prejnjega stoletja takšnih le okoli 13 odstotkov. Strokovnjaki kot glavni razlog navajajo povečan vnos ultraprocesirane hrane in obrokov z visoko energijsko vrednostjo. Debelost pa ni zgolj estetski problem – lahko vodi v resne zdravstvene zaplete, kot so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen tipa 2, povišan krvni tlak, zamaŭena jetra, apneja v spanju in nekatere vrste raka.

Kalifornijska nutricionistka Autumn Bates je analizirala, zakaj so bili ljudje nekoč vitkejši, čeprav so manj vadili in niso imeli pametnih ur ali fitnes aplikacij. Po njenem mnenju obstajajo štirje glavni razlogi.

1. Več domače, sveže pripravljene hrane

V 60. letih je bila domača kuhinja nekaj povsem običajnega. Obroki so vključevali kakovostne beljakovine, zelenjavo, sadje in mlečne izdelke. Šolske malice otrok so bile pogosto bolj uravnotežene kot danes. Hitre hrane skoraj ni bilo, porcije pa so bile manjše. Priprava hrane doma pomeni manj dodanega sladkorja, več vlaknin, boljši nadzor nad kakovostjo sestavin.

Raziskave, kot je tista Univerze Johns Hopkins, so pokazale, da ljudje, ki pogosto kuhajo doma, zaužijejo manj sladkorja, maŭb in rafiniranih ogljikovih hidratov.

2. Porast ultraprocesirane hrane

Danes je skoraj nemogoče odpreti shrambo brez da bi naleteli na ultraprocesirana živila – od kosmičev in zamrznjenih pic do energijskih ploščic in sladoleda. Ta živila pogosto vsebujejo umetne dodatke, ojačevalce okusa, sladila, konzervanse in druge sestavine, ki jih doma ne bi uporabili. Te hrane pogosto ne prepoznamo kot “problematične”, saj so privlačnega videza in okusa.

Bates opozarja, da ultraprocesirana hrana zmanjšuje občutek sitosti, kar pomeni, da pojemo več, kot bi sicer. Nekatere študije ocenjujejo, da posamezniki zaradi takšne hrane dnevno zaužijejo tudi do 800 kalorij več.

3. Več spontane telesne dejavnosti

Ljudje so se v preteklosti več gibali – a ne nujno zavestno. Dela so bila fizično zahtevnejša, gospodinjska opravila so terjala več gibanja, manj je bilo avtomobilov, več se je hodilo peš. Tudi otroci so več časa preživeli zunaj. Danes številni delajo za računalniki in se premikajo manj. Avtorica priporoča redno gibanje (3–4-krat na teden), čeprav v krajših intervalih, ter vsakodnevne sprehode in vmesne aktivne pavze.

4. Krajši spanec in motnje spanja

V 60. letih je povprečen Američan spal 8,5 ure, danes komaj 7 ur. Manj spanja vpliva na povečan apetit in željo po sladkarijah ter poveča verjetnost prenajedanja. Krivec za slabši spanec je tudi tehnologija: ekrani, telefon, Netflix, socialna omrežja … Vse to nas zadrži pokonci dlje, kot bi si želeli.

Batesova poudarja pomen večerne rutine in postavljanja meje glede uporabe naprav. Kakovosten spanec ni razkošje, temveč nuja za zdravje.

Naše telo se v osnovi ni bistveno spremenilo – spremenil pa se je način življenja. Več sedenja, manj spanja, hitra prehrana in manj domače kuhinje so sestavine, ki ustvarjajo popolno nevihto za porast debelosti. A dobra novica je, da lahko s preprostimi navadami – več gibanja, domača priprava obrokov, omejevanje procesirane hrane in boljša spalna higiena – naredimo veliko za svoje zdravje.

Izjava o zasebnosti

Naše spletno mesto uporablja piškotke. To so majhni podatkovni drobci, ki jih spletni strežnik ob obisku ponudi vašemu brskalniku. Ta jih običajno shrani na vaš računalnik oziroma mobilno napravo, ob poznejših obiskih pa se shranjeni piškotek iz brskalnika ponovno pošlje strežniku. Piškotki se uporabljajo za shranjevanje nastavitev, vodenje seje posameznega uporabnika, razlikovanje med uporabniki in za njihovo sledenje na spletišču (lahko tudi med večimi spletišči). Nadzor nad nalaganjem piškotkov, pregled njihovih lastnostni in njihovo brisanje so možni v nastavitvah vašega spletnega brskalnika ali z uporabo dodatnih vtičnikov v njem.

O PIŠKOTKIH

KAJ SO PIŠKOTKI?

Piškotki so male besedilne datoteke, v katere se zapišejo podatki o obisku spletne strani. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletno stranjo je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletna stran zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih straneh pa je bolj učinkovito in prijetno.Razlogov za uporabo piškotkov je več, kot prvi gotovo njihova lastnost shranjevanja podatkov o stanju posamezne spletne strani (izbira jezika, število prikazanih rezultatov, velikost pisave itn.), pomagajo pri izvajanju spletnih storitev (registracija, vsebina nakupovalne košarice, prijava na e-novice, ogled videa itn.), pomagajo pri zbiranju podatkov o navadah spletnih uporabnikov (število obiskov, uporabnikom zanimiva vsebina itn.), s katerimi si pomagamo izboljšati vašo uporabniško izkušnjo in ocenimo učinkovitost zasnove spletne strani. Nobeni piškotki, ki jih uporabljamo na svojih spletnih straneh ne zbirajo podatkov, s katerimi bi vas bilo mogoče osebno prepoznati.Ker želimo biti z vami popolnoma odkriti, smo pripravili seznam vseh piškotkov, ki jih uporabljamo in zakaj. Upoštevajte, da se z nadaljnjo uporabo te spletne strani strinjate z našo rabo opisanih piškotkov.

KATERE PIŠKOTKE UPORABLJA SPLETNA STRAN?

Nujno potrebni piškotki 

Piškotki, ki nam pomagajo ustrezno prikazati vsebine, omogočajo delovanje obrazcev, košarice in drugih bistvenih elementov spletne strani. Tovrstni piškotki so aktivni le v času trajanja seje.Primer uporabljenih piškotkov: PHPSESSION

Google

Google uprablja piškotke za shranjevanje priljubljenih uporabniških nastavitev, izbire jezikovne verzije, št. prikazanih zadetkov in vrednosti, prikaz informacij na Google zemljevidih ter mnogih drugih funkcionalnosti in storitev tega spletnega giganta.

Več >>

Google Analytics

Google Analytics je storitev spletnega analiziranja. Nudi nam informacije o obnašanju uporabnikov na naši spletni strani in nam s tem pomaga ustvariti boljšo uporabniško izkušnjo, prikazati relevantno vsebino itn. Pri razbiranju teh podatkov vas ne moremo osebno prepoznati. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 2 let.Primer uporabljenih piškotkov: _ga, __utma, __utmb,__utmc, __utmz in __utmv.

Več >>

Youtube         

Storitev YouTube uporabljamo za predvajanje video posnetkov, piškotki pa se uporabljajo za beleženje podatkov o ogledih, shranjevanje priljublejnih uporabniških nastavitev, prikaz relevantnih video posnetkov itn. Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let. Primeri uporabljenih piškotkov: Visitor_info1_Live, Use_Hitbox, SID, LOGIN_INFO, use_hotbox, PREF, SSID, HSID, watched_video_id_list, __utma, __utmz, demographics, VISITOR_INFO1_LIVE.

Več >>

Google maps

Google maps pripadajoče piškotke uporabljamo za prikaz uporabniku prijaznega zemljevida in označb lokacije.Življenjska doba teh piškotkov znaša do 10 let.Primeri uporabljenih piškotkov: SID, SAPISID, APISID, SSID, HSID, NID, PREF.

Več >>